S obzirom da imam malo iskustva sa stolarijom, dosada sam nešto sam načuo o akustici, a volim piknuti svugdje svoj nosić, odluku nije bilo teško donijeti. Bit će to 100 litarski bas binovi s P.Audio zvučnicima i pasivnom skretnicom na 150 Hz (6db). Za izračun volumena i dimenzija kutija koristio sam vrlo zgodan freeware programčić WinIsd. Zvučnici C15-600EL su kupljeni u P.Audio trgovini, a za opremu kutija (kutnici, nožice, platno, mrežica...) obišao sam Dobar zvuk i RCF centar. Drvo je kupljeno u Furniru.
Možda će netko "stručan" reći da je 100 litara malo za dobar bas (Drele bi mislio na bačvu, a ja mislim na zvučnu kutiju). Možda je u pravu, ali mora biti svjestan da se ovdje ipak radi o kompromisu između volumena mog gepeka, istrošenosti mojih diskova (ne na autu, već u kralježnici ) i količine sub frekvencija koje očekujemo na gaži.
Na prednjici prvo nacrtamo otvor za zvučnik i vent. Glodalica će poslužiti za precizno "vađenje" kruga. Ovo nije neophodno, ali zvučnik će bolje prijanjati na prednju ploču i posao izgleda urednije.
Obrub se može napraviti do kraja s glodalicom. Ja sam uzeo ubodnu pilu i dovršio posao. Ostao je "zub" u koji se smješta zvučnik.
Bas binove iz ovog opisa više ne koristim i stoje mi neiskorišteni. Zamijenio sam ih manjim, aktivnim kutijama koje su lakše za transport. Pogledajte detalje u Njuškalu. Ako ste zainteresirani za kupovinu kontaktirajte me i lako ćemo se dogovoriti za cijenu.
Napravimo otvor za držač gornje kutije. Dobro je istokariti dosjed držača da bolje sjedne i tada ne strši iznad površine.
Pozicija otvora nije slučajna. Postoje izračuni gdje postaviti gornju kutiju (driver) u odnosu na donji zvučnik. To smo ovog puta napravili "odokativno", matematiku smo ostavili za Juru :-)
I otvor za ručke treba dobro proračunati. Ne, nije smiješno! Jese li kad nosili box čije ručke nisu u balansu kutije? Ako niste, odite kod Jure. Njegove su gotovo sve takve, pa onda probajte što je muka :-)
Kad kutije nosi jedan čovjek (a ja ih uvijek nosim sam) onda su praktičnije ovakve plastične ručke.
Na stražnjoj strani se nalazi otvor za pločicu s konektorima. Kod ovog otvora Jura nikad ne pogriješi. Pitate se zašto? Pa zato što uopće nije bitno gdje se nalazi :-)
Postavljanje poprečne prečke ima svrhu umirivanja zvučne kutije. Treba pripaziti da ne smeta zvučniku. Malo "pituranja" po dijelovima gdje se vidi drvo. Ako ni zbog čega, onda zbog estetike.
Selimo se u čišće prostore. Tapeciranje je posao za koji treba imati dosta prakse. Iako se greške mogu popraviti preporučio bih početnicima da zatraže savijet. Treba paziti na količinu ljepila, ne smije ga biti previše da ne "probije" kroz platno.
Unutar boxa je smještena skretnica. Namotaji bakrene žice 1,5 mm rade rez oko 150Hz. Vodovi idu do pločice na kojoj je preklopnikom moguće birati dva načina rada kutije. S namotajem, kad se radi u pasivi i bez namotaja ako se koristi vanjska aktivna skretnica.
Posao je pri kraju. Postavljene su ručke, nogice, kutnici, nosač gornje kutije, pločica, skretnica i prednja ploča. Još je preostala zaštitna mreža. Na "spigani" rub postavljam gumeni "dihtung" kako ne bi došlo do "brenčanja" metala o ploču ( o lijepi naš hrvatski ). Za ovo sam upotrebio izolaciju starog pobudnog kabla.